Összetevők: Borsmentalevél, kasvirág, édeskömény, hibiszkusz, katángkórófű, zöld tea, csipkebogyóhús, lestyángyökér, sédkenderfű, szennalevél, kutyabengekéreg, aranyvesszőfű, lenmag, bodzavirág, kukoricabajusz, máriatövismag, rooibos, (a receptúrát a Just! tea Formula határozza meg).
Hangsúlyozni szeretnénk, nem csodateáról van szó, hiszen a gyógynövények emberi szervezetre történő jótékony hatását rendkívül széles szakirodalom is igazolja – inkább az a csoda, hogy a nyugati civilizációban milyen kevesen élünk a különböző gyógyteák áldásos hatásaival, míg a távol-keleti kultúra magában hordozza az egészségmegőrzés legtermészetesebb módszereinek alkalmazását.
A gyógynövények azonban hatásukat lassan fejtik ki – de mint tudjuk, a lassú fogyás mindig tartósabb. („A gyógynövényekkel való kezelés megkezdése előtt tisztában kell lennünk azzal, hogy annak lefolyása időbe kerül, mert a szervezet megzavart összhangjának helyreállítása nem megy egyik napról a másikra”. Varró Aladár Béla: Gyógynövények gyógyhatásai)
Ezen túlmenően minden ember egyedi, egyszeri és megismételhetetlen, így természetesen a gyógynövényeknek a szervezetünkre gyakorolt hatása is különböző. Vannak, akiknél gyorsabban és vannak, akiknél lassabban jelentkezik a hatás, de az eddigi tapasztalatok szerint előbb-utóbb – rendszeres fogyasztás mellett – mindenki tapasztalja a kedvező eredményt.
Az emésztés felgyorsításán és a karcsúsodás elősegítésén túl méregtelenítés megindulásáról, az immunrendszer erősödéséről is sokan beszámoltak. Több vásárlónk a székrekedés megszűntetése miatt fogyasztja, szintén nagyon jó eredménnyel.
Nem célunk és nem is kívánjuk gyógyteaként, főleg nem gyógyszerként feltüntetni, vagy hivatalos orvoslással szembeállítani. Ez a tea az, aminek feltüntetjük: karcsúsodást elősegítő életmód teakeverék!
Egy kis internetes gyűjtés a gyógynövényi összetevők hatásairól külön-külön
(Az orvosi diagnózist nem helyettesítik, nem gyógyszerek, ezek gyógynövények, melyek megfelelően alkalmazva, elősegíthetik a gyógyulást. Az allergiásoknak körültekintően kell eljárniuk!)
Borsmentalevél:
A gyógynövényből készített gyógyteát főként emésztési zavarokban, puffadás esetén, az epehólyag és az epevezeték gyulladásos megbetegedéseinek kezelésére alkalmazzuk. Görcsoldó és antibakteriális hatással rendelkező gyógynövény.
Kasvirág:
Erősíti az immunrendszert, vagyis a szervezet védekező képességét. Enyhe, középsúlyos megfázás, légúti és húgyúti fertőzés kiegészítő és megelőző kezelésére alkalmas. Külsőleg nehezen gyógyuló sebek, gyulladásos bőrbetegségek esetén alkalmazzák.
Édeskömény:
Az édeskömény az egyik legjobb erjedés- és puffadás gátló gyógynövényünk.
Hibiszkusz:
A hibiszkusz majdnem minden gyümölcsteában megtalálható, különleges aromája és jótékony hatása miatt, önmagában kellemesen savanykás ízű, szomjoltó tea, ami nagyon jó hatással van az emésztőrendszerre. Latin neve Hibiscus rosa-sinensis. Gyógyteákhoz a növény virágaszirmait használják. Belsőleg alkalmazva jó köptető és köhögéscsillapító hatású. Torokgyulladásra is gyakran alkalmazzák.
Katángkórófű:
Epehajtó és étvágyjavító. Teáját étvágygerjesztőként, emészsserketőnek, epe- és májbántalmak, magas vérnyomás ellen használják.
Zöld tea:
hatása, előnyös élettani tulajdonságai
• Méregtelenít, serkenti az anyagcserét, gyorsítja a zsírégetést;
• Csökkenti a rákos, daganatos betegségek kialakulásának lehetőségét;
• Antioxidáns hatású, azaz segít lebontani a pusztító szabad gyököket;
• Csökkenti a koleszterinszintet, ezáltal a szívbetegségek kialakulásának lehetőségét;
• Ellazítja a vérereket, ami csökkentheti a magas vérnyomást;
• Erősíti az immunrendszert, ezáltal véd a fertőzések ellen;
• Fluoridtartalma óv a fogszuvasodástól (amennyiben cukor nélkül isszuk!);
• Koffein tartalma élénkítő hatású, serkenti a szellemi teljesítőképességet
A kávéval ellentétben a zöld teában található koffeinnek fokozatos és lassabb a felszívódása, nem hirtelen dobja fel a szervezetet, hanem egyenletesen, így élénkítő hatása nemcsak természetesebb, de hosszabb ideig is kitart.
Csipkebogyóhús:
Már az ókori népek is felismerték gyógyító hatását, főként a sorvadásos betegségek ellen. A C-vitamin fokozza a szervezet ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek pedig segítik az emésztést. A bogyóból készített gyógytea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Ismeretes gyógyhatása vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén. Emésztést javító hatása közismert, gyenge vizelethajtó tulajdonságú. A csipkebogyó készítmények jól használhatók erősítő, üdítő és élvezeti célokra is. Ízjavító hatása miatt gyógynövény-keverékekben, gyümölcs-teákban széles körben alkalmazzák.
Lestyángyökér:
Teája emésztést elősegítő, vizelethajtó hatású. Vizelethajtó; légutak megbetegedések. Epekő- és húgykőoldó hatású teakeverékek alkotórésze.
Sédkenderfű:
Vese, epe, májbántalmak, lázcsillapítás, hashajtó, hámosító, reuma ellen használatos
Szennalevél:
Növényi hashajtó, növeli a bélmozgást, gátolja a víz és ásványi anyagok visszaszívódását a vastagbélből. Fogyasztó és méregtelenítő kúrákban javasolt alkalmazása.
Kutyabengekéreg:
Hashajtó hatású, növeli a bélmozgást, gátolja a víz és ásványi anyagok visszaszívódását a vastagbélből. Fogyasztó és salaktalanító kúrákban ajánlott.
Aranyvesszőfű:
Vizelethajtó, akut és krónikus vese- és húgyúti fertőzések esetén gyulladáscsökkentő. Vesekő és vesehomok képződésének megelőzésére, a hugyutak átmosására alkalmazható.
Lenmag:
Kevesen tudják, hogy az egyik legegészségesebb növényünk a lenmag. Pedig napról napra újabb és újabb felfedezések bizonyítják gyógyhatását. Hiszen olyan páratlan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, más néven omega-3 zsírsavakat.
A len nagyon régóta áll az ember szolgálatában, már a Kr. e. 14. században is termelték és használták gyógyszerként. Melyre jó bizonyíték, hogy az egyiptomi sírkamrákban a halottak mellett találtak lenmagokat, melyeket valószínűleg útravalónak szánták a túlvilági útra. Hippokratész már Kr. e. 500 körül említi a lenmagot testi fájdalmak, hurut és hasmenés elleni gyógyszerként.
A lenmag az egyik legtisztább és a legtöbb esszenciális zsírsavat tartalmazó növényi olajok egyike. A lenmag 35% zsiradékot tartalmaz, aminek 72%-a esszenciális, tehát a szervezet számára nélkülözhetetlen. Ebből 58% linolén nélkülözhetetlen zsírsav, amiből a szójababban 9% van, a tökmagban 15%, és a dióban 5%. Más táplálékunkban nem fordul elő, vagy csupán jelentéktelen mennyiségben.
Gazdag A-, B-, C-, D-, és E-vitamintokban, alfa-linolénsavban, béta-karotinban. Kálium, foszfor, magnézium, kalcium, kén, vas, cink, mangán, szilícium, réz, nikkel, kobalt, jód stb. természetes forrása.
Olyan zsírsavakat tartalmaz, amelyeket a szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell bevinni őket (esszenciális zsírsavak). Más néven omega-3 zsírsavaknak is hívják őket. A lenmag héjában különböző ásványi és ballasztanyagok találhatóak, ami miatt fogyasztása kedvezően hat a bélműködésre.
Gyógyító hatása: A lenmaggal és olajával bármilyen szempontból csak jól járhatunk. Nemcsak gazdag vitaminokban és zsírsavakban, hanem ebből kifolyólag számos betegség megelőzésére is alkalmazható. Sejtvédő, antioxidáns tulajdonsága révén hatásosan alkalmazható a daganatos és szív-érrendszeri betegségek megelőzésében és kezelésében. Mérsékli a koleszterinszintet, így csökkenti a szívbetegség, a magas vérnyomás és az anginás eredetű mellkasi fájdalom kockázatát.
Természetes úton csökkenthető vele a vérsűrűség. Csökkenti a gyomorsav roboráló hatását, kimossa a koleszterint, szabályozza a glükóz jelenlétét a vérben.
Kiváló májtisztító, különösen zsírmáj esetén. Megszünteti a székrekedést és rendszeressé teszi a bélmozgást. Az olajban található kéksav-glikozidák miatt gyulladásos betegségek kezelésére alkalmas (ízületi gyulladások, gennyes, fekélyes sebek), mert lokálisan tágítja az ereket és lazítja a szöveteket.
Az idegrendszer működését is javítja, ezért enyhítheti az idegek károsodása okozta zsibbadtságot és viszkető érzést. Csökkenti a fáradtságot. Segít megelőzni az epekő kialakulását, illetve hozzájárul annak feloldódásához.
A női nemi hormonhoz, az ösztrogénhez hasonló növényi hormont (fitoösztrogén) is tartalmaz, ezért jótékonyan hat menstruációs rendellenességekben, a méhműködés szabályozásában, a méh szöveteinek túlburjánzása és meddőség esetén. Szintén mérsékli a menstruációval együtt járó fájdalmat. Erősíti a hajat és a körmöt.
Lenmagolajjal gyorsabban begyógyulnak a bőrsérülések: sokféle bajban alkalmazható – faggyúmirigy-gyulladástól kezdve az ekcémán és a pikkelysömörön keresztül egészen a leégésig.
A kutatók szerint a lenmagolaj az anyagcsere mértékét is növelheti, és ezzel elősegíti a gyorsabb zsírégetést is. A kutatások alapján csökkenti az izmok bomlását, segíti az oxigénszállítást a tüdőből a véráramba, és segíti a hormonkiválasztást a prosztaglandinok szabályozásán keresztül – ezek hormonszerű anyagok, melyek testünk nagyobb szerveinek működésében működnek közre, beleértve a szaporítószerveket, az immunrendszert és az idegrendszert.
Az aktív életmódot élő emberek arról számolnak be, hogy a lenmagolaj kiegészítők gyorsabb regenerálódást tesznek lehetővé edzés után, és segítenek enyhíteni az edzés utáni izomfájdalmakat.
Bodzavirág:
A bodzavirágból készített gyógytea enyhíti a meghűléses, lázas megbetegedések felső légúti tüneteit. Izzasztó, enyhe gyulladáscsökkentő, valamint váladéktermelést serkentő, köptető hatású. Enyhe hashajtó és vizelethajtó hatással is rendelkezik.
Kukoricabajusz:
Gyógyhatásai: húgyutak bántalmai, vesekő és hólyaghomok esetén, valamint cukorbaj ellen. Kimutatott foszforsótartalmánál fogva angolkórnál, hátgerincfájásnál előnyösen használható. Köhögés, elnyálkásodás ellen a bajuszt rendszerint a kukoricaszemmel együtt főzik meg, és szüredékét cukorral vagy mézzel erősen ízesítik, majd forrón adják a betegnek.
A kukoricabajusz kissé élénkítő hatású, de kivonatával májelégtelenséget, magas vérnyomást is kezelhetnek. A kukoricabajuszból és a buroklevelekből készült borogatás segít a gennyes sebek felfakadásánál.
Gyakori alkotórésze a cukorbetegségek elleni, a diétás és a vizelethajtó teakeverékeknek.
Máriatövismag:
A máriatövis mag rendkívül hasznos májvédő, méregtelenítő hatása miatt is. Gátolja bizonyos toxinok felvételét, jó hatással van a köszvényre.
Hosszas gyógyszeres kezelés befejezése után, állandóan szedet gyógyszerek okozta májkárosodás megelőzésében fontos szerepe van. Már kialakult májzsugor, májkárosodás esetén is hatékony kiegészítője a gyógyszeres kezelésnek. Stresszoldó hatása is ismert.
Rooibos:
A rooibos tea egészségre gyakorolt pozitív hatásainak listája szinte végtelen
Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, és rendkívül gazdag szabadgyököket megkötő antioxidáns anyagokban, antioxidáns tulajdonságánál fogva lassítja az élettani öregedést. Reggel élénkítő, nappal szomjoltó, este nyugtató hatása van.
Görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Hatásos ellenszere a bőrbetegségeknek, mint az ekcéma, pikkelysömör. A pattanásos bőr kezelésére hatékony készítmény. A teát külsőleg is szokták alkalmazni, számos bőrápoló termékben megtalálható. Dél-Afrikai kórházakban bevett gyakorlat bőrallergiás gyerekek rooibos-fürdős kezelése. Gyomoridegesség és fejfájás enyhítésére ugyancsak javallott. A magas antioxidáns tartalomnak köszönhetően alkalmas a prosztatagyulladás okozta bántalmak kezelésére. A rooibos lassítja vagy bizonyos esetekben meg is állítja a sejtek káros elváltozását, így nagy szerepe lehet több rákfajta megelőzésében. A nemzetközi szakirodalom bőségesen foglalkozik a témával, a rooibos kutatások kapcsán a hatvanas évek óta több mint száz tudományos publikáció született. Jelenleg is zajlanak a laboratóriumi kísérletek, amelyek sikerétől függ, hogy hivatalosan is gyógyszerré nyilvánítják-e a tea hatóanyagait.
Kommentáld!